دلایل استفاده از روش طرح و ساخت غیر صنعتی


دلایل استفاده از روش طرح و ساخت غیر صنعتی

از جمله ویژگی های روش طرح و ساخت غیر صنعتی ، کاهش زمان طرح، انتقال برخی ریسک ها و مسئولیت ها از کارفرما به پیمانکار و قطعیت دادن به تاریخ طرح و مبلغ پیمان است.

دلایل استفاده از روش طرح و ساخت غیر صنعتی

در عصر حاضر نیاز به بهره برداری سریع از طرح ها موجب گردیده کارفرمایان اقدام به استفاده از روش های نامتعارف برای اجرای پروژه های خود نمایند.

روش طرح و ساخت یکی از این روش ها می باشد که در آن مسئولیت طراحی و اجرای طرح در چهارچوب خواسته های کارفرما و ضوابط مقرر به یک شرکت واگذار می گردد.

در اینجا خیلی کوتاه و مختصر در خصوص چگونگی روش طرح و ساخت غیر صنعتی صحبت خواهیم کرد.

معایب احتمالی روش طرح و ساخت غیر صنعتی

مساله ای که در روش های طرح و ساخت یعنی روشی که در آن طراح و اجرا کننده طرح و پروژه یکی می باشد، وجود دارد این است که ممکن است در مرحله طراحی یا ساخت پروژه، کار به نحوی انجام شود که منافع مالی طراح و مجری در نظر گرفته شود و سود و زیان کارفرما مد نظر نباشد.

برای  روشن تر شدن قضیه یک مثال ساده را بیان می کنیم.

یک پروژه عمرانی را در نظر بگیرید که مهندس طراح و مجری یک نفر و یا یک گروه باشد. در این صورت در مرحله بتن ریزی ساختمان، اگر مهندس طراح در اجرا نیز ذینفع باشد بیشترین تلاش را خواهد نمود تا با کمترین هزینه کار را تحویل مشتری دهد.

در این صورت استحکام بنا، نوع بتن مورد استفاده، نوع میلگردها برای مسلح کردن بتن و خیلی موارد دیگر که در مرحله بتن ریزی باید دقت شود می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

ولی زمانی که مهندس طراح ذینفع نباشد، همه تلاش خود را خواهد نمود تا کار را به بهترین شکل ممکن که تامین کننده خواسته های کارفرما باشد، انجام دهد.

هدف روش طرح و ساخت غیر صنعتی

در این میان باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از اهداف عمده روش طرح و ساخت این است که سرعت طراحی و اجرای پروژه افزایش پیدا کند و گزینه کاهش قیمت یا افزایش کیفیت در سطوح بعدی تعریف می شود.

نقش مشاور کارفرما در روش طرح و ساخت غیر صنعتی

بهترین گزینه برای اینکه از چنین پیشامدهایی جلوگیری شود، این است در این میان نقشی به عنوان مشاور کارفرما تعریف شود که تا پایان پروژه در جهت و راستای حفظ منافع مالی کارفرما در کنار پروژه حضور داشته باشد.

بنابراین نقش مشاور کارفرما در این گونه طرح ها این است که به طراحی و اجرای کار سرعت بخشیده و از هزینه تراشی و ضرر و زیان های کار پیشگیری نماید.

در روش های طرح و ساخت غیر صنعتی چگونه سرعت اجرای پروژه افزایش پیدا می کند؟

  • در روش طرح و ساخت غیر صنعتی پس از تایید طرح اولیه، پروژه به مناقصه گذاشته می شود.
  • چگونگی اجرای پروژه و نقشه های اجرایی حین شروع کار، تهیه و تکمیل می شود.این مساله باعث صرفه جویی در زمان می باشد.
  • مشاور طراح حهت کنترل اجرای صحیح و بهینه نقشه ها، در کنار پروژه تا انتها و پایان کار حضور دارد.
مزایای عضویت در همکار مهندس برای شرکت های مهندسی

شرکت هایی با موضوع فعالیت طرح و ساخت غیر صنعتی، یعنی همان بخش عمرانی، می توانند از طریق عضویت در همکار مهندس، ضمن اطلاع از مناقصات برگزار شده توسط کارفرمایان بخش خصوصی و دولتی، امکان شرکت در مناقصات را داشته و یا در صورت صلاحدید و بنا به منافع و منابع فنی، مالی و نیروی انسانی شرکت، با سایر شرکت های مهندسی در بخش طراحی، تجهیز و یا اجرای قرارداد همکاری داشته باشند.

در نظر داشته باشید برای شرکت در مناقصات عمرانی که اغلب با فهرست بها انجام می پذیرد

  • لزوم دسترسی آسان و سریع به فهرست بها
  • بخشنامه ها و قوانین موجود در این زمینه
  • قیمت تجهیزات و مصالح ساختمانی

حائز اهمیت می باشد.

در همکار مهندس سعی ما بر آن بوده است آنچه را که پیمانکاران و فعالان شرکت های مهندسی طرح و ساخت به دنبال آن هستند، را یکجا جمع نموده و دسترسی به اسناد مناقصات بخش های خصوصی و دولتی را آسان کنیم.

مهندسی عمران

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1398/8/11
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد