بهترین تجهیزات ضدعفونی آب استخر


بهترین تجهیزات ضدعفونی آب استخر

استفاده از گاز ازن در استخرها به جای گاز کلر! آیا این انتخاب مناسب است؟ برای ضد عفونی کردن و همچنین تصفیه آب استخر ها تجهیزات متفاوتی وجود دارد. استفاده از انواع فیلترهای تصفیه آب مانند فیلترهای شنی، فیلتر کارتریج دار و همچنین فیلترهای دیاتومی برای تصفیه و شفاف کردن آب های استخرها مرسوم است. اما آیا این فیلترها برای تصفیه ی آب کافی هستند؟ مسئله این است که این فیلترها یک مکمل برای تصفیه می باشند. مرحله ی اصلی تصفیه ی آب با استفاده از مواد شیمیایی مانند کلرزنی و برم زنی و ازن زنی صورت می گیرد. اگر می خواهید همه چیز را راجع به استخر و تجهیزات تصفیه آب استخر بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تصفیه آب به روش کلر زنی

یکی از قدیمی ترین و معمول ترین روش های تصفیه و ضدعفونی کردن آب های شهری و استخری، استفاده از روش کلر زنی می باشد. کلر با خاصیت ضد عفونی کنندگی خوبی می تواند وارد ساختار میکروب ها و باکتری ها شده و آن ها را نابودکند. اما برای اینکه استخرها را کلرزنی کنند چند روش مختلف وجود دارد.

کلرزنی خطی استخرها

یکی از تجهیزات برای ضدعفونی کردن آب استخر ، استفاده از کلرزن های خطی است. در این روش، گاز کلر در مخزن های کوچکی قرار می گیرد و در مسیر انتقال آب از پمپ به داخل استخر قرار داده می شود. آبی که چرخه فیلتراسیون را طی کرده است، از داخل مخزن کلر رد می شود و بعد از ضدعفونی شدن وارد استخر می شود. این چرخه به طور دائم ادامه دارد. البته این روش نیز به دو شیوه ی آنلاین و آفلاین نیز انجام می شود. اگر مخزن کلر در مسیر اصلی ورودآب به استخر باشد این روش را آنلاین می گویند. مطابق تصویر زیر. pic اما گاهی یک مسیر انحرافی برای کلرزنی آب در نظر می گیرند و که قسمتی از آب کلرزنی می شود و به این روش آفلاین میگویند. تصویر زیر.

کلرزنی شناور استخر

در متد کلرزنی شناور، قرص های کلر را در مخزن های کوچکی که می توانند روی آب شناور بمانند قرار می دهند. به مرور این قرص ها داخل مخزن حل شده و آرام وارد آب می شود جریان آرام آب این وسیله شناور را به این سو و آن سو می کشاند و به آرامی کلر در تمام آب پخش می شود. مهم است که این روش فقط باید زمانی انجام شود که کسی از استخر استفاده نمی کند. در غیر این صورت ممکناست در اثر تماس مستقیم با گاز کلر یا دچار آسیب های پوستی شود یا به مسمومیت کلر دچار شود.

 تجهیزات ضدعفونی آب استخر

کلرزنی اتوماتیک استخر

این روش راحتر از موارد دیگر است چون PH آب توسط خود دستگاه سنجیده می شود و می تواند بر اساس آن میزان کلر مورد نیاز را خودش تنظیم کند. قابل ذکر است در همه ی این روش ها کلر می تواند میکروب ها و باکتری و تمام میکروارگانیسم ها را بکشد. اما اگر همین آبها فیلتر نشوند آب به شدت کدر و آلوده خواهد بود و باید انتظار بیماری مختلف را داشت.

اسکیمراستخر

تصفیه آب استخر با استفاده از گاز ازن

یکی از بهترین و جدیدترین روش های تصفیه و ضدعفونی آب استخر ، استفاده از گاز ازن است. این همان گاز ازن محافظ زمین می باشد با همان فرمول. ولی به علت قدرت اکسندگی خیلی زیاد می تواند برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب ها و پساب ها و حتی فاضلاب ها نیز استفاده شود. برای تولید گاز ازن از دستگاه های ازن ساز استفاده می کنند که جزو تجهیزات ضد عفونی کننده ی آب می باشد. مواد اولیه این کار فقط هوا می باشد. بدین صورت که دستگاه دارای یک پمپ مکش هوا است و با استفاده از ان هوا را به داخل دستگاه هدایت می کند. داخل دستگاه یک محیط خلاء وجود دارد که به آن تیوب (Tube) می گویند. در این قسمت یک ولتاژ بسیار قوی از برق برقرار می شود و اکسیژن که به داخل ان وارد شده را برانگیخته می کند. در نتیجه ی این برانگیختگی اتم اکسیژن با دو اتم دیگر اکسیژن پیوند می دهد و ازن را ایجاد می کند. مولکول ازن دارای انرژی بسیار زیادی است و در برخورد با میکروب ها پوسته ی آن ها رامی شکافد و میکروب و انگل و باکتری را به کل از بین می برد. برخلاف کلر که میکروب را فقط می کشد. به همین دلیل است که در استفاده از دستگاه های ازن ساز نیازی به استفاده از فیلترها احساس نمی شود.

 تجهیزات ضدعفونی آب استخر

معایب استفاده از گاز ازن

در استفاده از تجهیزات ضدعفونی کننده آب استخر ، باید به معایب و محاسن آن ها دقت کنیم. چرا که در بسیاری از موارد بهتر است از دو روش به صورت همزمان استفاده کنیم. درباره ی معایب ازن برای تصفیه آب می توان گفت:

  • گاز ازن بسیار ناپایدار است و به سرعت تجزیه می شود.
  • گاز ازن نمی تواند به کف استخر برود و امکان ایجاد جلبک ها در کف را افزایش می دهد.
  • ازن در بعضی از لوله ها مانند چدنی و فولادی خوردگی ایجاد می کند.
  • باید جای دستگاه ازن ساز بسیار مناسب باشد که مبادا آبی روی آن ریخته شود.

محاسن استفاده از ازن در تصفیه آب

  • بعد از تجزیه اثر مضر به جا نمی گذارد و به اکسیژن تبدیل می شود.
  • نیازی به محلی برای ذخیره و نگهداری آن نیست.
  • این گاز هیچ ضرری به محیط زیست نمی زند. 
  • قدرت نابود کنندگی آن برای میکروب ها بسیار زیاد است.

لامپ یو وی مخصوص تصفیه آب 

یکی از بهترین و پاک ترین روش های تصفیه آب استفاده از نور UV است. همه ی ما به صورت عادی از این اشعه فراری هستیم و انواع راهکارها مانند ضد آفتاب و کلاه کپ و غیره استفاده می کنیم که خود را مصون نگه داریم. اما همین نور مضر می تواند یکی از تجهیزات اعجاب انگیز برای ضدعفونی کردن آب استخر و آب شرب باشد. البته نکته مهم در این روش بدون آسیب بودن و تمییز بودن آن است. 

 تجهیزات ضدعفونی آب استخر

لامپ ها یو وی یک لوله تو خالی است که حاوی یک نوع گاز نجیب می باشد. این گاز در اثر انرژی الکتریکی بالایی که از دو سوی لامپ به آن وارد می شود انرژی بسیار بالایی می گیرد و مولکول های آن برانگیخته شده و با این انرژی بالا می تواند تمام میکروبها را بدون تعارف از پا در بیاورد. این انرژی می تواند به هسته مولکول ها نفوذ کند و ساختار و DNA آن ها را تغییر داده و مانع از تکثیر مجدد این عوامل شود. 

این روش برای دستگاه های تصفیه آب خانگی و همچنین در تصفیه خانه نیز استفاده می شود. در تصفیه خانه ها تعداد بسیار زیادی از این لامپ ها را کنر هم قرار می دهند و آب را به صورت عمودی مسیر آن عبور می دهند.

 گاز ازن بهتر است یا گاز کلر؟

بعد از مطالعه هرکدام از موارد فوق می بینید که همه ی ان ها قدرت زیاد تصفیه کنندگی دارند. اما کدام روش بهتر از همه است؟ غالباً می توان این روش ها را به صورت مکمل استفاده کرد. مثلاً اگر از ازن استفاده می کنید می توانید برای اطمینان از اینکه همه میکروب ها از بین رفته اند کمی هم کلر، به آب تزریق کرد. در کل انتخاب هر کدام از 

 

 

  سایت همکار مهندس یک سایت فروشگاهی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های آن تمام مواردی را که برای ساختمان سازی نیاز دارید را از آن جا تهیه کنید. البته قبل از خرید می توانید با مطالعه ی مقاله های موجود در سایت ما، میزان آگاهی خود را از ابزارها و وسایل مورد نیاز خود افزایش داده و سپس با اطمینان خاطر یک خرید موفق داشته باشید.

به پیج اینستاگرام ما بپیوندید.  

مهندسی عمران

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1399/11/14
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد