فیلتر تصفیه آب کارتریجی و دیاتومه استخر


فیلتر تصفیه آب کارتریجی و دیاتومه استخر

همه می دانند علت اینکه به آب کلر داخل استخر و یا آب شهری می زنند چیست. کلر به عنوان ضد عفونی کننده ی قوی می تواند تمام میکروارگانیسم ها را از بکشد. بنابراین برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های آب به آن کلر تزریق می کنند. اما آیا تا به حال به استخری رفته اید که آب آن کدر باشد؟ به نظر می آید آب آلوده است اما نمی توان چیزی را مشاهده کرد و فقط کدورت آب قابل تشخیص است.علت این است که میکروب های کشته شده توسط کلر در آب مانده اند. برای اینکه آب شفاف شود باید این آب را از فیلترهای مخصوص تصفیه ی آب رد کرد. این فیلتر ها می توانند ریزترین ذرات را تا اندازه ی میکرون از آب بگیرند.

اما متاسفانه بعضی از استخرداران به علت های مختلف آب را از فیلتر تصفیه رد نمی کنند و نتیجه آن می شود انواع بیماری های پوستی و عفونی برای افرادی که از این استخرها استفاده می کنند. علاوه بر این این روزها تعداد افرادی که می خواهند در منزل و یا ویلای خود نیز استخر داشته باشند نیز زیاد شده است. ولی چون این استخرها شخصی است رسیدگی به آب آن ها بهتر خواهد بود.

با این حساب باید به فکر این باشند که یک فیلتر مناسب برای استخر خود تهیه کنند. فیلترهای تصفیه ی آب انواع مختلف دارند که در مقاله ای راجع به فیلتر شنی تصفیه ی آب سخن گفتیم و در این نوشتار نیز قصد داریم راجع به دو نوع فیلتر تصفیه کارتریجی و دیاتومی توضیحاتی بدهیم. هر فردی با مطالعه این مقاله درباره ی فیلتری که می خواهد برای استخر خود تهیه کند می تواند انتخاب بهتری داشته باشد.

فیلتر تصفیه آب

فیلتر تصفیه آب دیاتومه

فیلتر تصفیه ی آب دیاتومه یک سیستم بسته است که مقدار زیادی دیاتوم (DE) درون مخزنی ریخته می شود که داخل آن المنت ها قرار دارند. اما دیاتوم چیست؟ دیاتوم نوعی پودر سنگ معدنی است که در نتیجه یک فرایند بی هوازی از استخوان و فسیل جانوران در زیر آب تشکیل شده است. خاصیت ویژه این دیاتوم ها این است که گرچه ذرات ان بسیار کوچک است ولی سطح آن به خاطر متخلخل بودن بسیار بالا است. به طوری که 90% آن را فضاهای خالی تشکیل می هد. دیاتوم ها به خاطر این ویژگی می توانند کوچکترین ذرات را تا انداره ی 2 تا 5 میکرون را جذب و در واقع تصفیه کنند.

فیلتر تصفیه آب

پودر خاک دیاتوم روی شبکه هایی قرار می گیرد و آب از این شبکه ها عبور داده می شود. دیاتوم ها نیز مانند شن های سیلیسی ظرفیت خاصی برای گرفتن آلودگی ها دارند و این ها نیز بعد از مدتی نیاز به شستشو پیدا می کنند. برای شستن دیاتوم ها شبکه ها را به آرامی از داخل مخزن خارج کرده و به روش بک واشینگ آن ها می شویند.

چون دیاتوم ها بسیار بسیار ریز هستند غالباً در حین شستشو مقداری از آن ها از چرخه خارج می شوند و بنابراین باید دیاتوم جایگزین استفاده کرد. این برای این سیستم یک عیب محسوب می شود که بعد از هر بار شستشو باید حدود دو یا سه کیلو دیاتوم تازه به چرخه اضافه کرد. نکته ی مهم در شستشوی فیلتر تصفیه ی آب دیاتومه این است که افرادی که شبکه ها را جابه جا می کنند حتماً باید از ماسک استفاده کنند. چون دیاتوم ها به علت ریز بودن ممکن است وارد ریه ها شوند و عامل بیماری های تنفسی شوند.

 

چقدر دیاتوم در یک فیلتر باید بریزیم؟

پاسخ این سوال بسیار مهم است. چون کارایی فیلتر به این مسئله مربوط است. هنگام خرید دیاتوم ها روی بسته ی آن نوشته است که چه میزان از این دیاتوم را در چه مخزنی و در چه اندازه ای بریزید. اما تجربه کاربران در این باره می گوید همیشه 1 لیوان کمتر از آنچه روی بسته نوشته است استفاده کنید. چون در صورتی که مقدار دیاتوم زیاده باشد روی المنت ها را پوشانیده و مانع از عملکرد صحیح آن می شود.

مزایا و معایب فیلترهای تصفیه آب دیاتومی

مزایا:

 • این فیلترها توانایی جذب آلودگی ها را در ابعاد خیلی ریز دارا هستند.
 • می توان با بک واشینگ ظرفیت اولیه را بدست آورند.
 • نسبت به فیلترهای شنی جای کمتری می گیرد.

  معایب:

 • هنگام کار با دیاتوم ها باید مراقب بود که وارد ریه ها نشوند.
 • در برخورد با جلبک ها و آلودگی های بزرگ زود مغلوب می شوند و باید هر چند ساعت یکبار شستشو داده شوند.

فیلتر تصفیه آب کارتریجی

فیلتر های کارتریجی تصفیه آب بر اساس لایه ها یا در واقع پرده هایی که از جنس پلی پروپیلن (پلیمر) تشکیل شده اند کار می کند. این لایه ها به علت پلیسه بود یا چین هایی زیادی که روی سطح کم دارند، می توانند ظرفیت فیلتر بسیار بالایی برای جذب آلودگی ها داشته باشند. مخزن این فیلترها غالباً استوانه ای یا مربعی است. فیلترهای تصفیه آب کارتریجی می توان ذرات را تا 10 الی 15میکرون بگیرند.

فیلتر تصفیه آب

شستشوی فیلتر کارتریجی

فیلتر کارتریجی نیز مانند دو نوع فیلتر شنی و دیاتومه ای ظرفیت محدود دارد و بعد از مدتی کارایی آن افت می کند و میزان فیلتراسیون آن پایین می آید. مخصوصاً در مواجه با چربی ها این فیلتر به سرعت آلوده می شود. زمانی که رنگ فیلترها عوض شد و رو به زردی رفت می توان فهمید که فیلتر نیاز به تعویض و یا پاک سازی دارد. اما در فیلتر کارتریجی نیازی به شستن شبکه ها وجود ندارد و می توان آن ها را با دست نیز تمییز کرد.

اما مسئله این است که در اولین باری که تمیزکردن صورت می گیرد، صفحه کارتریج 75% از کارایی خود را از دست می دهد. غالباً پیشنهاد می شود که این شبکه ها عوض شود. با توجه به این که می توان از شبکه ها ارزان تر نیز استفاده کرد بنابراین تعویض آن راحتتر از تمیز کردن آن است. این فیلترها چون نسبت به چربی ضعیف هستند بهتر از در جکوزی که دمای آب در آن بالا است استفاده شوند. تحمل دما در این فیلترها متعدد است اما اصولاً دمای 80 تا 90 را به راحتی تحمل می کنند.  

مزایای و معایب فیلتر کارتریجی

مزایا:

 • قیمت کارتریج های آن ارزان است و می توان به راحتی تهیه کرد.
 • کارتریج ها با دست پاکمی شود و نیاز به شستشوی با هیچ محلولی ندارد.
 • در دمای بالا مقاوم است.
 • جای کمی را اشغال می کند.
 • برعکس فیلتر شنی و دیاتومی خود فیلتر کارتریجی چیزی به آب نمی افزاید.
 • انعطاف پذیری و استحکام بالایی دارد.

معایب:

 • این فیلترها به طور کلی پرهزینه و گران هستند.
 • در مقابل چربی ها خیلی ضعیف هستند.

 استفاده از فیلترهای کارتریجی

علاوه بر استخرهای عمومی و خصوصی و خانگی که می توانند از این فیلترها استفاده کنند، برای تصفیه آب های حاصل از بویلر و خنک کننده ها و همچنین آب های صنعتی نیز می توان از این فیلتر استفاده کرد. چون این فیلترها از پلیمر ساخته شده است در نتیجه نمی تواند با مواد داخل بویلر یا برج و هر چیز دیگری واکنش دهد. همچنین در دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز از این نوع فیلتر در قسمت پیش تصفیه استفاده می شود.

سایت همکار مهندس یک سایت فروشگاهی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های آن تمام مواردی را که برای ساختمان سازی نیاز دارید را از آن جا تهیه کنید. البته قبل از خرید می توانید با مطالعه ی مقاله های موجود در سایت ما، میزان آگاهی خود را از ابزارها و وسایل مورد نیاز خود افزایش داده و سپس با اطمینان خاطر یک خرید موفق داشته باشید.

به پیج اینستاگرام ما بپیوندید.  

مهندسی عمران

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1399/11/6
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد