فیلتر تصفیه آب شنی استخر و جکوزی


فیلتر تصفیه آب شنی استخر و جکوزی

استخر و جکوزی که محل تفریح و لذت بردن و حتی درمان بعضی از بیماری ها است می تواند به همان اندازه خطرناک و مضرر نیز باشد. چون آلودگی های ناشی از آب با چشم دیده نمی شوند و فرد در استفاده طولانی مدت ممکن است دچار انواع بیماری های پوستی و عفونی شود. آلودگی های آب برای پیشگیری از این مسائل مخصوصاً در استخرهای عمومی که تعداد افرادی که از استخر استفاده می کنند و همچنین ساعت استفاده از آن زیاد است اهمیت بیشتری پیدا می کند. استفاده از کلر فقط باعث می شود که میکروب ها کشته شوند ولی اگر این میکروب های کشته شده از آب حذف نشود،آب را تیره می کند بنابراین برای حذف این میکروب های مرده از روش تصفیه استفاده می شود. تصفیه آب با فیلتر های شنی موضوع مبحث ما است. علاوه بر آن فیلترهای کارتریجی و دیاتومه ای نیز همین کار را انجام می دهند و همچنین اسکیمرها نیز در تصفیه آب استخر نقش بسزایی دارد.

فیلتر شنی

اما آیا ممکن است آب استخر را مدام عوض کرد؟ قطعاً این حجم از آب را نمی شود به طور روزانه یا حتی هفتگی نیز عوض کرد. پس برای این همه آلودگی چه می شود کرد؟ استفاده از فیلترهای قوی تصفیه آب که می توانند ذرات بسیار ریز در حد میکرون را نیز فیلتر کنند. با این کار تمام آلودگی ها را می توان از آب حذف کرد. این فیلترها در سه دسته تقسیم بندی می شوند و هر کدام ویژگی هایی دارند که برای مصارف و اهداف مختلفی می توان از آن ها استفاده کرد.

 

انواع فیلترهای تصفیه آب 

فیلترهای تصفیه ی آب به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  • فیلتر تصفیه شنی
  • فیلتر تفیه دیاتومی
  • فیلتر تصفیه آب کارتریجی

فیلتر تصفیه آب شنی

اساس فیلتر تصفیه شنی آب همانطور که از نام آن مشخص است شن می باشد. در واقع این شن ها سیلیسی هستند که توانایی جذب آلودگی ها را دارند. شن سیلیسی اگر به صورت مرغوب و خالص باشد به رنگ سفید است. ولی در صورتی که کیفیت بالایی نداشته باشد می توان رگه های قهوای نیز در آن دید. این شن ها از شکستن و خورد کردن سنگ های معدنی سیلیسی به دست می آیند. بعد از خردایش این شن ها را از سرند می گذرانند و در سه اندازه ی ریز و متوسط و درشت دسته بندی می کنند. این شن ها در بسته های 25 کیلوگرمی به فروش می رسد.

فیلتر شنی

نکته ی جالب در مورد شن های سیلیسی نوع نانو آن است که به صورت صنعتی ساخته می شود. شن های صنعتی نسبت به معدنی برتری هایی دارند که از آن جمله، میزان جذب بیشتر آلودگی ها توسط شن نانو است و همچنین قیمت آن نیز مناسب تر است. این شن ها در بسته های 40 کیلویی عرضه می شوند.

فیلتر تصفیه شنی با سیستم باز

این فیلتر خود به دو شکل طراحی می شود. یک سیستم بسته و دیگری سیستم باز. فیلتر تصفیه شنی باز غالباً در تصفیه خانه های آب شهری استفاده می شود. سطحی که این سیستم برقرار می شود بسیار بزرگ خواهد بود و آب با سرعت خیلی کمی از روی این شن ها عبور داده می شود. در سیستم باز تصفیه ی شنی، آب بر اساس وزن خود روی شن ها می نشیند و عامل محرک یا فشار دیگری ندارد.

فیلتر شنی با سیستم بسته

یک مخزن پر از شن مانند بشکه را در نظر بگیرید که هر دو طرف آن پمپ متصل است. آب با فشار پمپ وارد این بشکه می شود و با مکش پمپ دیگر در انتهای بشکه از آن خارج می شود. به نظر می آید این کار علاوه بر اینکه آبرا تمیز نمی کند بلکه به خاطر پمپ ها مقدار زیادی هم از خاک یا شن را وارد آب می کند. اما اینطور نیست. برای اینکه این اتفاق نیفتد، شن های داخل این بشکه را در سه اندازه ی مختلف به آن تزریق می کنند. به این صورت که کف مخزن را با شن دانه درشت پرمی کنند که می تواند 75% از حجم کل مخزن باشد. روی این شن ها به اندازه 15% شن دانه متوسط می ریزند و در نهایت 10% باقی مانده را با سیلیس دانه ریز پر می کنند. 

قسمت عمده جذب و تصفیه آلودگی ها توسط شن دانه ریز انجام می شود که آلودگی ها را تا اندازه ی 10 میکرون می تواند حذف کند. سوال اینست که اگر شن دانه ریز عامل تصفیه است چرا دو مورد بعدی را هم اضافه می کنند و مهمتر این که قسمت اصلی آن یعنی 75% را شن دانه درشت تشکیل می دهد؟ علت این است که شن های دانه متوسط مانع از عبور شن های دانه ریز می شوند و دانه درشت ها هم مانع از عبور دانه متوسط ها می شوند. چون اندازه ی شن دانه ریز، کمتر از 1 میلی متر است و اگر تنها استفاده شود به سرعت شسته می شود و درون آب می رود.

بک واشینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از چرخه ی تصفیه ی آب توسط فیلتر بسته ی شنی، نوبت به شستن خود فیلتر می رسد. این فیلتر را چگونه باید شست؟ بعد از چه مدت این فیلترها نیاز به شست و شود دارد؟ عمر این فیلترها چقدر است؟ 

بهترین و شاید تنها روش شستن فیلترهای شنی، بک واشینگ است، به معنای شست و شوی معکوس. به این ترتیب که آب تمیز را در خلاف جهتی که آب آلوده را به داخل مخزن پمپ می کردند، وارد می کنند. یعنی از پایین به بالا و با فشار زیاد. شن ها به این ترتیب شسته می شوند و ظرفیت اولیه خود را دوباره بدست می آورند. 

البته در بعضی از این فیلترها روی شن های دانه ریز یک لایه هم شن دانه درشت می ریزند. این کار برای این است که در هنگام بک واشینگ، شن های دانه ریز توسط آب جابه حا نشوند و یا از مخزن خارج نشوند. 

فیلتر شنی

زمان شست و شوی فیلترهای شنی استخر

فیلترهای شنی تقریباً خراب نمی شوند. ولی این در صورتی است که به خوبی مراقبت شده باشند و به موقع شستشو داده شوند. به طور کلی عمر مفید آن ها غالباً 10 سال در نظر گرفته می شوند. اما از کجا باید بدانیم چه موقع باید این فیلتر را شست؟ این سوال بسیار مهم است. برای این کار هنگامی که فیلتر شنی تصفیه آب را تازه خریداری کرده اند یک گیج فشار یا مانومتر روی آن می بندند. فشار آب خروجی از این فیلتر را از روی گیج در نظر می گیرند. این گیج همیشه روی مخزن فیلتر می ماند که اگر فشار آب خروجی بعد از مدتی از میزان فشار اولیه پایین آمده بود، زمان شستشوی فیلترها را نشان می دهد.

انواع فیلترهای شنی

فیلترهای شنی تصفیه آب از نظر جنس مخزن آن به دو دسته تقسیم می شوند. اولی مدل فلزی است و دومی مدل های فایبر گلاس یا کامپوزیت که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. 

در مورد فیلتر فلزی باید بدانید که برای استخرهای بزرگ که در آن ها فشار آب بیشتر است، نوع فلزی مناسب تر است چون این مدل مقاومت بیشتری دارد. اما در مدل های فلزی اگر داخل مخزن را رنگ اپوکسی که مقاومت خوبی در برابر خوردگی ها دارد زده نشود ممکن است داخل مخزن در مجاورت با آب زنگ بزند و رنگ آن به داخل آب استخر سرایت کرده و آب را رنگی کند. 

اما در مورد فایبرگلاس مشکل زنگ زدگی وجود ندارد ولی در مقابل فشارهای بالا توان پایینی دارد.

مطب ما در مورد فیلترهای شنی تصفیه آب در این قسمت به پایان می رسد. برای مطالعه در مورد انواع دیگر فیلترهای تصفیه ی آب با مقاله های بعدی ما همراه باشید. امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد.

سایت همکار مهندس یک سایت فروشگاهی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های آن تمام مواردی را که برای ساختمان سازی نیاز دارید را از آن جا تهیه کنید. البته قبل از خرید می توانید با مطالعه ی مقاله های موجود در سایت ما، میزان آگاهی خود را از ابزارها و وسایل مورد نیاز خود افزایش داده و سپس با اطمینان خاطر یک خرید موفق داشته باشید.

 

به پیج اینستاگرام ما بپیوندید.

مهندسی عمران

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1399/11/2
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد