تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی و رفع افت فشار آب


تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی و رفع افت فشار آب

چرا فشار آب کاهش می یابد؟ آیا کم بودن فشار آب ربطی به شیرآلات دارد؟ آیا می توان افت فشار آب را جبران کرد؟ آیا شیرآلات اهرمی فشار آب را کاهش می دهند؟ این ها سوالاتی هستند که غالباً به دنبال پاسخ آن ها هستیم. مخصوصاً امروزه که به علت کاهش میزان آب کشور به طور کلی، فشار آب به نسبت گذشته ها کم شده و از طرفی کم بودن میزان بارش برف و باران ذخایر آب های زیرزمینی را دچار مشکل کرده است.

تصمیم من برای نوشتن مقاله ای با این محتوا و عنوان از آن جایی گرفته شد که چند وقت پیش موقع استفاده از حمام به علت سردی آب، حمام بدی داشتم. بعد از ساعت ها جستجو و تلاش، مشکل را پیدا کردم و آن را رفع کردم و بعد از مدتی توانستم یک دوش آب گرم عالی بگیرم. بعد از همه ی تلاش ها فکر کردم شاید تجربه ی من در این زمینه به درد افرادی که مانند خود بنده که خیلی فنی نیستند بخورد. بنابراین دست به کار شدم و این مقاله را شروع کردم.

بررسی علل افت فشار آب

کاهش و افت فشار آب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که ما یک به یک آن ها بررسی کردیم.قبل از شروع مبحث باید ذکر کنم که شیرآلات حمام ما از نوع اهرمی است. اگر حتی شیرآلات شما از این نوع نیست نیز می توانید این مقاله را تا آخر بخوانید چون اطمینان می دهم که به نتایج خوبی خواهید رسید.

بررسی سالم بودن آبگرمگن

قبل از هر چیزی من با تصور اینکه آبگرمکن خراب شده و نمی تواند آب را گرم کند، به بررسی آبگرمکن پرداختم. چون سال گذشته نیز برای ما چنین مشکلی رخ داده بود و متوجه شدیم که آبگرمکن خراب شده است. البته در ظاهر آبگرمکن به خوبی روشن می شد و اندازه ی شعله ی آن هم با قبل فرقی نداشت ولی ایراد کار آنجا بود که داخل لوله های آبگرمکن را رسوب گرفته بود و اجازه نمی داد گرما به آب برسد و بنابراین آب گرم نمی شد و فشار آن خیلی خیلی پایین بود. بعد از تعمیر آبگرمکن مسئله حل شد. با همین تصور به بررسی سایر شیرآلات پرداخیتیم و متوجه شدیم که تمام شیرها آب گرم و با فشار خوبی برقرار است. پس علت آبگرمکن نبود.

بررسی فشار کلی آب در شیرآلات

بعد از آبگرمکن فکر کردم شاید کلاً فشار آب پایین است بنابراین آب گرم را بستم و آب سرد را تا آخر باز کردم و دیدم چندان فشاری ندارد برای اینکه مطمئن شوم، آب را در شیر روشویی نیز باز کردم و آن را امتحان کردم که الحق و الانصاف که آب سرد فشار خوبی داشت و این نیز نمی تواند علت کم بودن آب گرم شود.

کاهش فشار آب بخاطر گرفتگی شیرآلات اهرمی با رسوب

گاهی پیش می آید که رسوب های موجود در آب پشت طوری شیر آب جمع می شود و فشار آب را کاهش می دهد. من با همین فکر یک آچار فرانسه آوردم و سعی کردم شیرآلات را باز کنم. اول از همه فلکه آب را بستم و بعد سردوش را جدا کردم. بعد از آن مهره های شیر حمام را باز کردم و نهایتاً شیر را جدا کردم. داخل لوله ها را بررسی کردم که مبادا رسوب گرفته باشد ولی اثری از رسوب و گرفتگی وجود نداشت برای اطمینان بیشتر فلکه آب را باز کرده و دیدم که آب با فشار خوبی در جریان است و هم آب سرد فشار خوبی داشت و هم آب گرم.

پس این گزینه هم رد شد، بنابراین شیرآلات را با سختی سرجای خود بستم. البته سختی به خاطر خود این کار نبود، چون من خیلی فرد دست به آچاری نیستم، این کار برایم کمی مشکل بود.

افت فشار آب به خاطر شیرآلات اهرمی

با رد این گزینه متاصل شده بودم که چرا فشار آب انقدر کم است و چرا آب گرم نمی شود. ناگهان فکری به ذهنم رسید و آن امتحان کردن اهرم شیر آب بود. فکر کردم شاید اگر اهرم را با فشار بیشتری بالا بزنم، آب بیشتری جریان پیدا کند و آب گرم شود. امتحان کردم و نتیجه گرفتم. بالاخره فشار آب افزایش یافت و آب گرم شد. علت اهرم شیر آب بود.

بنابراین به سرعت مشکل را پیگیری کردم و از یکی از دوستان کمک گرفتم و ایشان گفتند که ” شیرآلات اهرمی عمر و دوام بسیار خوبی دارند و به این زودی ها خراب نمی شوند. ولی ممکن است یک قطعه به نام مغزی یا کارتریج، خراب شده باشد که می توان بعد از باز کردن اهرم، کارتریج را درآورده و به فروشگاه های مخصوص لوازم شیرآلات ببریم و نمونه ی همان را تهیه کنیم. چون مغزی های شیرآلات اهرمی انواع و اندازه های مختلف دارند و اگر کسی بلدکار نباشد ممکن است اشتباه تهیه کند و بنابراین بهتر است با نمونه کارتریج به فروشگاه برویم که آن را اشتباه نخریم”. ایشان من را راهنمایی کرد که بتوانم اهرم را باز کرده و مغزی آن را در بیاورم.

من نیز آموزش های ایشان را برای باز کردن شیرآلات اهرمی به شما انتقال می دهم.

تعمیر شیرآلات اهرمی

قبل از هر کاری چند ابزار تهیه کنید که شامل آچار فرانسه، آچار آلن 2.5 و دم باریک است. فلکه آب را قطع کنید و اهرم شیرآب را بالا بزنید. زیر اهرم یک پولک دو رنگ قرمز و آبی می بینید. با پیچ گوشتی این پولک را در بیاورید و با چراغ قوه ی گوشیتان، نور را داخل سوراخ بیندازید. بعد آچار آلن را داخل این سوراخ بیندازید و آن را بچرخانید تا پیچ آن باز شود. اگر آچار آلن نداشتید می توانید از پیچ گوشتی دوسو نیز استفاده کنید.

 شیرآلات تعویض کارتریج

بعد از باز کردن پیچ اهرم را به آرامی در بیاورید. گاهی ممکن است اهرم گیر کند و جدا نشود. در این شرایط می توان حدس زد که رسوب زیر اهرم را گرفته و آن را سفت کرده است. با آچار فرانسه چند ضربه ی آرام زیر اهرم بزنید و آن را جدا کنید.

 باز کردن کارتریج

یک گیره ی نگهدارنده، کارتریج را در جای خود نگه داشته است، با دم باریک گیره را نگه دارید و کارتریج را به آرامی از داخل شیر خارج کنید. بعد از درآوردن کارتریج از شیر، جای آن را نگاه کنید. دو حفره ی کوچک می بینید، به یاد داشته باشید بعد از اینکه کارتریج جدید را تهیه کردید، موقع جا انداختن کارتریج جدید باید پایه های آن داخل این حفره ها بیفتد.

مشکلات شیرآلات اهرمی

گاهی بعد از درآوردن کارتریج متوجه خرابی آن می شویم ولی گاهی هم ظاهر کارتریج سالم است ولی فقط آن را رسوب گرفته یا روغن آن خشک شده است. به همین دلیل اهرم شیر به خوبی باز و بسته نمی شود. در این شرایط رسوب را پاک کرده و کارتریج را با روغنسیلیکون روغنکاری می کنیم و سرجایش قرار می دهیم.

مواردی هم دیده شده که اهرم شیرآلات اهرمی، بالا نمی ماند و آب را خود به خود قطع می کند. این اتفاق زمانی می افتد که روغن سیلیکونی که روی کارتریج زده شده، زیاده بوده باشد؛ برای رفع این مشکل هم کارتریج را درآورده و روغن اضافه ی آن را پاک می کنیم و سرجایش قرار می دهیم. البته یک نکته ی مهم در مورد شیرآلات اهرمی این است که این نوع شیرآلات طوری طراحی شده اند که حدود 20 تا 30 درصد فشار آب را نسبت به شیرآلات پیچی قدیمی کاهش می دهند. این کار برای صرفه جویی در مصرف آب انجام شده است. البته این مورد در مورد شیرآلات توکار و شیرآلات هوشمند نیز تا حدودی برقرار است.

با تفاسیر فوق من مشکل شیرآب حمام را برطرف کردم و همین شروعی بود برای اینکه بخواهم در این زمینه کمی فنی تر باشم تا مجبور نباشم برای هر کار جزیی کلی پول به تعمیرکار بپردازم.

سایت همکار مهندس یک سایت فروشگاهی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های آن تمام مواردی را که برای ساختمان سازی نیاز دارید را از آن جا تهیه کنید. البته قبل از خرید می توانید با مطالعه ی مقاله های موجود در سایت ما، میزان آگاهی خود را از ابزارها و وسایل مورد نیاز خود افزایش داده و سپس با اطمینان خاطر یک خرید موفق داشته باشید.

به پیج اینستاگرام ما بپیوندید.

بانک مقالات

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1399/7/15
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد