شیرآلات صنعتی چه کاربردی در صنایع دارند؟


شیرآلات صنعتی چه کاربردی در صنایع دارند؟

شیرآلات در صنعت معنای متفاوتی از شیرآلات ساختمانی دارد. در شیرآلات ساختمانی وظیفه شیرآلات فقط کم و زیاد کردن و بستن و باز کردن آب است. اما صنعت دنیای متفاوتی دارد. از شیرآلات صنعتی برای باز کردن و بستن جریان و همچنین کنترل حجم و میزان استفاد از آن جریان استفاده می شود. اما جالب است بدانید منظور از جریان فقط آب نیست. جریان می تواند آب، دوغاب، پودر، مایع و حتی گاز باشد. برای مطالعه درباره ی شیرآلات صنعت آب و فاضلاب اینجا کلیک کنید.

شیرآلات در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. چرا که کوتاهی در طراحی یا ساخت این قطعات می تواند جان انسان های زیادی را به خطر بیندازد. اما در مورد شیرآلات ساختمانی نهایت اتفاقی که می افتد این است شیرآب خراب شود و آب کنترل نشود و در آخر خانه را خیس و کثیف خواهید دید.

اما اگر در صنعت یک شیر سوپاپ درست عمل نکند و به موقع گاز یا هوا را تخلیه نکند یک مخزن منفجر می شود و عواقب بعدی آن قابل جبران نخواهد بود. با این توصیف لازم می دانیم راجع به شیرهای صنعتی توضیحاتی را ارائه دهیم تا انواع آن را بشناسید و بتوانید استفاده ی بهتری از این نوع داشته باشید.

انواع شیرآلات صنعتی

به شیرآلات صنعتی در اصطلاح ولو نیز گفته می شود. شیر به طور کلی به دو گروه شیرآلات منوآل یا دستی و شیرآلات اتوماتیک تقسیم بندی می شوند. که همین دو گروه به چندین زیر شاخه تقسیم می شوند.

شیرآلات سوزنی (needle valves)

شیر سوزنی برای مایعاتی که می خواهند فشار خیلی پایین باشد استفاده می کند. این شیر حجم و فشار گاز یا مایعی که به درون آن وارد می شود را به طور چشمگیری کاهش می دهد. در انتخاب این نوع شیر باید مواردی مانند فشار، دما و جنس ماده را در نظر گرفت. چون نوع مایعی که از این شیرها می گذرد روی آن ها تاثیر خواهد گذاشت. مثلا شیرهای فولادی ضد زنگ رامی توان برای آب های شور هم استفاده کرد ولی اگر برای همین آب ها از شیر برنجی استفاده کنیم به زودی خورده می شود.

از شیرهای سوزنی برنجی بیشتر برای آب شرب و مایعات خنثی استفاده می شود. همچنین شیرهای سوزنی در گستره ی دمایی 54- الی 315 درجه می تواند عملکرد خوبی داشته باشد. اما این اتفاق مشروط به نوع و مواد آب بندی آن دارد.

شیرآلات شیر سماوری(plug or clock valves)

این نوع شیرآلات به سه شکل عمل می کنند. می توان جریان را باز کرد و یا بست و منحرف کرد. این نوع شیرها برای فشارهای پایین مناسب هستند و برای گاز و بخار و مایعات بکار می رود. در فشارهای حدود 150 الی 600 Psi بهتر کار می کند و متریال آن غالباً استیل است و بنابراین مقاومت آن بالا و میزان واکنش پذیری آن خیلی پایین می آید.

شیرهای سماوری به دلیل باز و بسته شدن آسان و سریع در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین برای کنترل میزان خلاء نیز مطلوب هستند. از این نوع در مصارف خانگی نیز برای شیرهای گاز استفاده می شود.

شیرهای کروی(globe valves )

شیرهای کروی برای سیالات استفاده می شوند و چون این شیرها کروی هستند زمان عکس العمل را در شرایط بحرانی بهبود می دهند و همچنین به سیالات این امکان را می دهند که مسیر خود را 360 درجه تغییر دهند. در مورد این شیرها باید توجه کنیم که اگر شیر را تا انتها نبندیم جریان از زیر ساقه ی شیر عبور می کند. جنس شیرهای کروی از نیکل و یا فولاد ضد زنگ می باشد و در صنایع آب و فاضلاب، پتروشیمی استفاده می شود.

شیر صنعتی توپی (ball valves)

شیرهای توپی برای کم و زیاد کردن جریان چندان مناسب نیستند. از این نوع که بیشتر برای مایعات و سیالات استفاده می شود برای قطع و وصل کامل جریان استفاده می شود.

شیرهای توپی از از متریال های مختلفی ساخته می شود مانند نیکل، استیل، برنج و فولاد ضد زنگ. هر کدام از این متریال ها در صنایع مختلفی استفاده می شود. شیرهای توپی با قیمت مناسب عملکرد خوبی دارند توپ های این شیرها که در اثر اصطکاک خورده می شود، قابل تعویض هستند. گاهی در فصل زمستان بعد از بستن شیر کمی از حجم مایع در محفظه توپی می ماند و به علت یخ زدگی محفظه ترک می خورد و این مسئله برای شیرهای توپی ایراد محسوب می شود.

شیرهای دیافراگمی (diaphragm valve)

شیرهای صنعتی دیافراگمی برای مواقعی که مایع یا سیال داخل لوله احتمال نشتی دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این شیرها چون نیازی به آبندی ندارند، اجازه هیچ نوع نشتی را به محیط نمی دهند. این نوع شیرها برای قطع و وصل و برای کنترل فشار مایع مناسب است. زمانی که مایع از لوله ها می گذرد و به این شیر می رسد به آرامی دیافراگم را بالا می برد و از زیر آن عبور می کند. شیرهای دیافراگمی را می توان در تمام زوایا نصب کرد ولی این شیرها ممکن است در دما و فشار بالا خراب شوند.

شیرهای اطمینان (safety valves)

در بعضی صنایع که با مخازن بزرگ هوا یا بخار یا حتی محلول ها در فشار و دمای بالا سروکار دارند، شیرهای اطمینان استفاده می شود. این شیرها روی مخازن نصب می شود و زمانی که فشار به 10% بیشتر از فشار مجاز برای آن مخزن رسید، این شیرها عمل می کنند. میزان گاز یا هوا و یا ماده ای که علت ایجاد این فشار مازاد بود را تخلیه می کند و مانع انفجارمخزن می شود.

در مواقعی که شیر درست عمل نکند ممکن است انفجارهای مهیبی رخ دهد و جان چندین نفر را بگیرد. بنابراین کیفیت این شیر از اهمیت زیادی برخوردار است.

شیر برگشت فاضلابی

گاهی در لوله های فاضلابی، آب به سمت بالا برمی گردد و تمام تصفیه و یا عملکرد سیستم را بهم میزند. برای جلوگیری از این کار، از شیرهای یک طرفه فاضلاب استفاده می شود. این شیرها چون یک طرفه هستند می تواند فاضلاب را به سمت بیرون هدایت اما اجازه ی ورود مواد در مسیر برگشت را نمی دهد.

پینچ ولو (Pinch Valve)

آخرین دسته از انواع شیرهای صنعتی شیرهای پینج می باشد که خود یک محصول فوقولاده با کارکرد عالی می باشد. از این شیر برای محلول ها و سیالاتی که ذرات ریز و گرانولی در خود دارند استفاده می شود. چون شیرهای پینچ، طوری طراحی شده اند که بتوانند درون خود را بشویند. بنابراین وقتی گرانول یا ذرات مواد به دیواره های داخلی این شیرها می چسبد، این ها شروع به شستن داخل خود می کنند.

این شیرآلات صنعتی مقاومت دمایی و فشار بالایی دارند و می توانند در دمای 50- تا 160 درجه دوام بیاورند. همچنین فشار صفر تا 10 اتمسفر را می توانند کنترل کنند.

جنس متریال شیرآلات صنعتی

در صنعت با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی زیادی سرو کار داریم. همچنین بعضی مواد خواص خورندگی یا سایندگی دارند. اگر در شیرها از مواد ساده ای که در شیرهای ساختمانی استفاده می شود، بکار بریم در کوتاه مدت این شیرها دچار خوردگی و پوسیدگی می شود و شرایط بحرانی ایجاد می کند. بنابراین برای این شیرها موادی را در نظر گرفته اند و با استفاده از آن ها شیرها را آستردار می کنند. یعنی قسمت داخلی شیر را در مقابل مواد مقاوم می کنند. به این ماده ابونیت می گویند همچنین مواد پلیمری و سرامیکی نیز چنین خاصیتی دارند.

سایت همکار مهندس یک سایت فروشگاهی است که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های آن تمام مواردی را که برای ساختمان سازی نیاز دارید را از آن جا تهیه کنید. البته قبل از خرید می توانید با مطالعه ی مقاله های موجود در سایت ما، میزان آگاهی خود را از ابزارها و وسایل مورد نیاز خود افزایش داده و سپس با اطمینان خاطر یک خرید موفق داشته باشید.

به پیج اینستاگرام ما بپیوندید.

بانک مقالات

نویسنده : مهندس آرمین کارمند تاریخ انتشار :1399/7/3
دانلود فایل : فایلی جهت دانلود وجود ندارد